Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември.
Красимира Колдамова – балерина, педагог и хореограф, получава специалната награда „Импулс“ за цялостен принос в развитието на българския танц, съобщава инициаторът – хореографът Росен Михайлов. Събитието ще се състои на 13 октомври, на сцената на Народния театър „Иван Вазов“. Входът е свободен.
Отличията се връчват за четвърти път – за постижения в областта на класическия и съвременния танц в България.
Красимира Колдамова завършва първия експериментален клас нa балетното училище в София (1954) и веднага постъпва в балета на операта. Специализира в Московското академично хореографско училище на Болшой театър (1958). Печели награди на конкурси и фестивали в Москва, Виена, Варна. Носител е на орден „Стара планина“ (втора степен) и на званието „академи
Четири пловдивски организации бяха отличени с награди „ПроКултура‘2023-2024“ в рамките на X Национална конференция „Достъп на младите хора до култура” в Бургас, съобщиха от общината.
Сред наградените са Държавен куклен театър Пловдив, Читалище „Шалом Алейхем-1945”, СНЦ „Международен куклено - театрален фестивал „Двама са малко – трима са много“ и Сдружение „Непознатите-Пловдив“, а отличията си те получиха от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт.
Форумът и церемонията по награждаване се организират по повод Международния ден на младежта и са под патронажа на Министерство на културата. Във всяка от категориите бяха връчени по една награда и дипломи за отличие.
В категория „Държавен културен институт“ наградат
Стефан Качаков подрежда в изложба картини, които показват красотата на българската природа. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и ще бъде разположена в галерия „Стойчев“ от 19 септември до 5 октомври, съобщават организаторите.
„Тази изключителна колекция представя интензивното изразително майсторство на Качаков, чийто акварели са изпълнени с уникален нюанс на спокойствие и размисъл. Темата на изложбата „Тишина“ разглежда вътрешния мир и търсене на равновесие чрез деликатните и ефимерни техники на акварелната живопис“, разказват от екипа.
Стефан Качаков е роден на 10 февруари 1958 година в Ямбол. Завършил е художествената гимназия в Казанлък. Висшето си образование придобива във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” – специалност „Изобразително изкуство – графика и
Българският актьор с кариера в Холивуд Димитър Маринов ще гостува в Бургас за премиерната за града прожекция на филма "Гунди - легенда за любовта" на 12 октомври в Културен дом НХК.
В следващите дни публиката в морския град ще може да гледа и други два най-нови филма с негово участие - "Сельодка" и "Караганда", съобщават от пресцентъра на Община Бургас.
Във филма "Гунди - легенда за любовта", който се базира на историята за един от най-популярните и обичани български футболисти Георги Аспарухов - Гунди, Димитър Маринов играе ролята на неговия баща Аспарух.
Лентата проследява живота на спортиста - от срещата му с Величка Маркова – Лита до трагичния 30 юни 1971 година. В основата на сценария са неразказани досега истории от личния живот на Георги Аспарухов и съпругата му Лита, с която преминават през редица изпитания на живота, футбола и системата, но остав
Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ
От ХГ – Добрич посочват също, че в експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.
За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилната боя ми дава възможност да вплета пясъчни структури и наситени цветове в своите платна.“
Венета Ганчева е родена на 21 ноември 1977 година в гр. Добрич. Завършва (2005) ВСУ "Черноризец Храбър" – гр. Варна, текстил и мода и мениджмънт в модата при проф. В. Овчаров. Член е на "Ателие 13"- Добрич (2005). Има девет самостоятелни и много колективни изложби. Художничката е носител на много награди, сред които Почетен знак и Грамота за принос в духовното развитие на град Добрич и художествени постижения в областта на изкуството за изложбата ”Структура Форма Цвят” за 2010 година, Номинации за живопис от регионална изложба на Алианц България – Варна за 2012 и 2016 година, Сертификат за най-добра картина на галерия "Београдски Биjeнале” – Белград, Сърбия за 2023 година.
Американската актриса Джулия Робъртс ще бъде удостоена с почетен "Сезар" на 50-ото издание на най-престижните филмови награди във Франция, предаде АФП, като цитира организаторите.
Церемонията ще се състои на 28 февруари 2025 г.
Джулия Робъртс влезе в светлината на прожекторите на 23-годишна възраст с филма "Хубава жена", в който си партнира с Ричард Гиър (1990 г.). Тя спечели награда "Оскар" за ролята си в "Ерин Брокович" през 2001 г. На 56 години Робъртс остава едно от най-известните и очарователни лица в американското кино, а освен това е известна с хуманитарните си и екологични ангажименти, отбелязва АФП.
С почетния "Сезар", който се присъжда за цялостно творчество, тази година бяха удостоени френската режисьорка и актриса Аниес Жауи и британският режисьор Кристофър Нолан.
50-ата церемония за връчването на наградите "Сезар", която се излъчва по
Великотърновски занаятчии представят творби, създадени извън ателиетата и дюкяните, в изложба, организирана в пространството за култура „ТаМ“.
Идеята за експозицията „Отражение: художествени занаяти в градска среда“ е на Сдружение „Самоводска чаршия”, финансирането е от Национален фонд „Култура“ и е на стойност 14 хиляди лева. Мястото, в което творбите ще бъдат показани, е клуб „ТаМ“, каза Красимир Сивов, председател на Сдружение „Самоводска чаршия“. Той е майстор-кожар, опазващ занаята в един от дюкяните на Самоводската чаршия във Велико Търново.
В началото на годината Сивов, заедно със свои съмишленици от съседните ателиета, решават да излязат от зоната си на комфорт и да представят спецификата на занаятите си в различни открити публични пространства - сред природата, в съседни населени мес
Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.
"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.
Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.
Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андит
„Лондонско око“ – гигантското виенско колело на брега на Темза, отбеляза края на лятното часово време и връщането на часовниците назад, като се завъртя наобратно, съобщава ДПА.
Обикновено лондонската забележителност се движи по посока на часовниковата стрелка, но едва за втори път, откакто е открита през 2000 г., се завърта обратно за около 30 минути - от 10:15 ч. сутринта българско време в неделя, преди да бъде отворена за посетители.
Това отбеляза преминаването от британското лятно време към стандартното Гринуичкото време, като за първи път конзолното колело за наблюдение ще работи в обратна посока от 2019 г. насам - тогава то също така маркира връщането на часовниците назад. Всяка година часовниците се връщат с един час назад в последната неделя на октомври.
„Лондонско око“ бе издигнато в чест на настъпването на новото хилядолетие,
Днес се навършват 85 години от рождението на големия български актьор Тодор Колев. Той е роден на 26 август 1939 г. в Шумен. Кръстен е на дядо си Тодор Колев. Баща му създава модно ателие за мъжки облекла „Адам“ в Шумен и получава псевдонима Адам, а малкият Тодор започват да наричат малкото Адамче. До идването му в София, а и по време на следването му всички го наричат така.
„От малък слушах колко добър шивач е баща ми. Впоследствие разбрах защо. Отраснал съм в семейство на човек, когото уважават заради работата му. И това, може би, подсъзнателно ме е задвижило в професията ми“, казва актьорът.
ТЕАТЪРЪТ Е МОЯТА ПЪРВА И НАЙ-ГОЛЯМА ЛЮБОВ
„Театърът е моята първа и най-голяма любов“, споделя Тодор Колев. Два пъти кандидатства във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов".